تبلیغات
برق فشار قوی - چاوز رهبر مردمی ونزوئلا درگذشت
 
برق فشار قوی
علم+اخلاق=انسانیت/علم-اخلاق=؟
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نیما ایرانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


امروز که به سایتهای خبری سر می زدم خبری قلبم رو به درد آورد.متن پیام خیلی کوتاه بود اما معنی ای بس بزرگ داشت
                                                                        


                                         امید مردم یک ملت رنج دیده از استعمار دیگر در میانشان نیست.


به همین مناسبت مناسب دیدم در مورد این بزرگ مرد مطالبی رو در سایتم قرار بدم.امیدوارم با این کار گامی هر چند کوچک در شناخت این رهبر آزاده بردارم.

لطفا به ادامه مطالب توجه کنید

"هوگو چاوز" محبوب فقرای ونزوئلا، که بود؟

طرفداران "چاوز"، وی را شخصی مردم‌گرا و قهرمان فقرا می‌دانستند، در مقابل، منتقدانش او را مردی مخالف سیاست‌های اقتصادی توصیف می‌كنند. چاوز به‌ویژه در مقام یكی از منتقدان سیاست‌های آمریكا و اروپا در آمریكای جنوبی ظاهر شده و تمام همّ وغم خویش را متوجه اتحاد و همبستگی میان كشور‌های آمریكای لاتین و جهان سوم كرده بود.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، "نیکلاس مادورو، Nicolas Maduro"" معاون "رئیس جمهور ونزوئلا" اعلام کرد، "هوگو چاوز" در سن 58 سالگی به دلیل وخامت جسمانی ناشی از "سرطان" فوت کرده است.


به گزارش فاکس‌نیوز، "ونزوئلا" چاوز 58 ساله در بیمارستانی در "کاراکاس" در گذشته استدر این جلسه که به‌طور زنده از تلویزیون دولتی ونزوئلا پخش شد "نیکلاس مادورو" معاون رئیس جمهور این کشور در مقابل کابینه و دیگر اعضای بلند پایه دولت ونزوئلا درباره شرایط جسمانی چاوز، وضعیت کشورش و توطئه دشمنان سخنرانی کرد.

نیکلاس مادورو از اخراج دیپلمات‌های آمریکایی که به دنبال توطئه علیه دولت ونزوئلا هستند خبر داد و گفت که قصد داریم یک دیپلمات آمریکایی را به جرم تلاش برای ارتباط با نیروهای نظامی و بی ثبات کردن کشور اخراج کنیم.

وی به این دیپلمات آمریکایی که از وی به عنوان وابسته نیروی هوایی یاد کرد هشدار داد که طی 24 ساعت ونزوئلا را ترک کند


"هوگو چاوز" که بود؟

هوگو چاوز در سال 1998 به عنوان رییس جمهور ونزوئلا انتخاب و در 2 فوریه 1999 رسما تصدی این مقام را عهده‌دار شد.

"چاوز" دارای پیشینیه نظامی بود و طی دوران خدمت خود در "ارتش ونزوئلا" یك نیروی انقلابی درون "سازمان ارتش ونزوئلا" ایجاد كرد و در سال 1992 "كودتایی نافرجام" جهت سرنگونی "كارلوس اندرس پرس" رییس جمهور وقت ونزوئلا ترتیب داد. چاوز پس از كودتا دستگیر شد. او پس از سپری كردن دو سال در زندان از سوی "رافائل كالدرا" رییس جمهوری وقت ونزوئلا مورد عفو قرار گرفت. از این زمان به بعد او از عرصه نظامی فاصله گرفت و وارد عرصه سیاسی شد.

چاوز با استفاده از تبحر خویش در امر سخنوری و "شخصیت كاریزماتیكی" كه به محبوبیت وی میان مردم می‌افزود، به عنوان یك رهبر چپ گرا و یك "سیمون بولیوار" امروزی - قهرمان استقلال "آمریكای لاتین" از "استعمار اسپانیا"- در انتخابات ریاست جمهوری سال 1998 شركت كرد و به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا از سوی مردم این كشور برگزیده شد.

هوگو چاوز پس از در اختیار گرفتن مقام ریاست جمهوری دست به اصلاحات گسترده‌ای – موسوم به "انقلاب بولیواری"- در شئون سیاسی، و اقتصادی ونزوئلا زد. این اصلاحات مبنای قضاوت طرفداران و مخالفان چاوز درباره سیاست‌های وی طی دوران ریاست جمهوری‌اش شد.طرفداران چاوز، وی را رهبری مردم گرا و قهرمان فقرا می‌دانند، در مقابل منتقدان وی، چاوز را مردی مخالف سیاست‌های اقتصادی توصیف می‌كنند. چاوز بویژه در مقام یكی از منتقدان سیاست‌های آمریكا و اروپا در آمریكای جنوبی ظاهر شده و تمام هم و غم خویش را متوجه اتحاد و همبستگی میان كشور‌های آمریكای لاتین و جهان سوم كرده است. او یكی از طرفداران پر و پا قرص "فیدل كاسترو" رهبر كوبا است و از تصمیمات اقتصادی و سیاسی وی حمایت می‌كند. "جورج بوش" رییس جمهور آمریكا اما از جمله شخصیت‌های سیاسی است كه همواره از سوی هوگو چاوز شدیدا مورد انتقاد قرار گرفته است.

"هوگو چاوز" اما در دور اول ریاست جمهوری خود بر ونزوئلا دوران پر تلاطمی را سپری كرد. چاوز در سال 2002 از یك كودتا و اقدام به آدم‌ربایی جان سالم به در برد و توانست خود را در مقام رییس جمهوری حفظ كند. او همواره "ایالات متحده آمریكا" را به طرح ریزی و اقدام به برپایی این كودتا متهم كرده است. در اوخر سال 2005 نیز حامیان "هوگو چاوز" در پی یك پیروزی قاطع بر مخالفان، اكثر كرسی‌های "مجلس ملی ونزوئلا" را از آن خود كردند. "هوگو چاوز" پس از پیروزی در انتخابات 3 دسامبر 2006 برای شش سال دیگر به ریاست جمهوری ونزوئلا برگزیده شد.


"اصلاحات چاوز"

هوگو چاوز با هدف بهبود وضعیت رفاهی مردمان کشورش و کاهش اختلاف شدید طبقاتی برنامه‌های مبتکرانه‌ای را در اقتصاد ونزوئلا به اجرا درآورد .موفقیت این برنامه‌ها به تحول چشمگیری در زندگی جمعیت فقیر ونزوئلا منجر شده و او را به صورت قهرمان ملی مردم آمریکای لاتین درآورده‌ است. از اصلاحات چاوز در اقتصاد ونزوئلا می‌توان به این موارد اشاره کرد:

ملی کردن برخی از صنایع بزرگ و پربازده

کاهش قدرت شرکت‌های چندملیتی و محدودیت در فعالیت‌های آن‌ها

ساخت صدها هزار خانه ارزان قیمت در نقاط مختلف کشور و واگذاری آن‌ها به مردم

مبادله پایاپای نفت مهم‌ترین منبع درآمد ارزی ونزوئلا با محصولات و خدمات کشورهای وارد کننده نفت؛ به طور مثال ونزوئلا در ازای نفتی که در اختیار کوبا قرار می‌دهد از پزشکان و معلمان کوبایی برای توسعه کشور استفاده کردسیاست خارجی

هوگو چاوز در دوران ریاست جمهوری خود سیاست خارجی خود را برپایه "دیپلماسی نفتی" قرار داد. او در 2007 پیشنهادی ارائه کرد که مطابق با آن برخی از کشورهای "آمریکای جنوبی" و "آمریکای لاتین" این امکان را یافتند که بهای 40 درصد از نفت خریداری شده از ونزوئلا را برای 25 سال، با سود تنها یک درصد، عقب بیاندازند. منتقدان چاوز او را متهم می‌کنند از ثروت نفتی کشور برای گسترش نفوذ سیاسی خود و "دولت کوبا" در سراسر منطقه استفاده کرده است. چاوز میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی ونزوئلا را در کشورهای دیگر آمریکای لاتین سرمایه گذاری یا صرف کمک به بازپرداخت بدهی کشورهایی چون آرژانتین و برزیل کرد در نوامبر سال 2007 میلادی ودر اجلاسی در شیلی هوگو چاوز، در حضور نخست وزیر وقت اسپانیا "خوزه لوئیز زاپاته رو" و "پادشاه اسپانیا"، در سخنانی "خوزه ماریو ازنار" را "فاشیست" خطاب کرد.


در سال 2007 هوگو چاوز اعلام کرد که از دولت‌های اروپایی و آمریکا خواهد خواست گروه شورشی چپی "فارک "در کلمبیا را "تروریست" قلمداد نکنند. "رئیس جمهور کلمبیا" در واکنش به این موضوع اعلام کرد که اعضای "فارک" تروریست‌هایی هستند که برای براندازی دولتی که به شیوه‌ای دموکراتیک انتخاب شده، با "قاچاق کوکائین" هزینه عملیات خود را تامین می‌کنند، کودکان را بکار می‌گیرند و مین کار می‌گذارند.

فقر، عامل تأیید چاوز

هوگو چاوز، بیش از هر چیز، در نزد "مردم فقیر ونزوئلا" بسیار محبوب است. بسیاری از آنها، از برنامه‌های اجتماعی او که هزینه‌های لازم آن، با درآمد صنعت نفت تأمین شده، سود برده‌اند. براساس گزارش شورای عالی انتخابات این کشور ("CNE")، نزدیک به 100ناظر بین‌المللی همه‌پرسی اخیر را دنبال کرده‌اند که در جریان آن یک نماینده‌ اسپانیایی نیز از ونزوئلا اخراج شد و اسپانیا نیز برای اعتراض "سفیر ونزوئلا" را به وزارت خارجه‌ خود در مادرید فراخواند.
چاوز، الگو و راهگشای طیف جدیدی از رهبران چپ‌گرای آمریکای لاتین بوده است. او در بخش سیاست خارجی مخالف نفوذ آمریکا در آن منطقه و در پی برقراری رابطه با متحدانی چون "ایران" و "کوبا" و دیگر مخالفان "واشنگتن" بود. چاوز در این میان مناسبات خود را با کشورهایی چون "لیبی"، "روسیه" و "چین" نیز گسترش داد.

رییس‌جمهور فقید ونزوئلا خود را ادامه‌دهنده‌ راه قهرمانان آزادی آمریکای جنوبی همچون سیمون بولیوار، می‌دانست و همواره با "لوئیس ایناسیو لولا"، رئیس جمهور سابق برزیل، برای ایفای نقش رهبری در آمریکای جنوبی در رقابت بود.

چاوز و مسئله فلسطین

"هوگو چاوز" رییس جمهور ونزوئلا با اعلام اینکه "اسراییل" قاتل اجیر شده "آمریکا" است، گفت که این رژیم باید روزی سرجای خود نشانده شود.

خبرگزاری "رویترز" از "کاراکاس" گزارش داد، چاوز در دیدار با "بشار اسد" رییس جمهوری سوریه که به ونزوئلا سفر کرده بود اظهار کرده بود: "شکی نیست که اسراییل به بازوی مرگ و کشتار در خدمت آمریکا تبدیل شده است. این رژیم برای همه ما یک تهدید به شمار می رود."
چاوز با اعلام حمایت از "مقاومت مسالمت آمیز" برای استرداد بلندی‌های اشغال شده "جولان" گفت این سرزمین روزی به "سوریه" باز خواهد گشت.

چاوز یکی از منتقدین سرسخت "رژیم صهیونیستی" و آمریکا بود. ونزوئلا در پی "حمله اسراییل به غزه"، این رژیم را "هولوکاست" خواند و هرگونه روابط با "تل‌آویو" را قطع کرد.

وی در ادامه گفت: "تلاش‌های آمریکا برای به انزوا کشاندن سوریه با شکست مواجه شده است و تل آویو خیلی سریع در حال از دست دادن هم پیمانان‌خویش است."

اسد در این دیدار انتقاد چاوز از آمریکا و اسراییل را ستود و گفت: "اندک کسانی از سیاستمداران هستند که جرات نه گفتن را، دارند."
چاوز به خاطر مواضع "ضد امپریالیستی‌اش" از محبوبیت زیادی در میان ملت‌های "عرب" برخوردار بود."هوگو چاوز " رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا، مواضع سازمان ملل متحد در قبال تجاوزگری اخیر اسرائیل و "برنامه هسته‌ای ایران" را شرم‌آور خوانده است.


ونزوئلا پس از هوگو چاوز

به گزارش یورونیوز یکی از آخرین دفعاتی که هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا در انظار عمومی ظاهر شد، در شب پیروزی‌اش در انتخابات اکتبر سال 2012 میلادی بود. او برای بار چهارم به ریاست جمهوری رسید. اما با وجود وضع سلامتش ممکن بود هیچگاه نتواند این سمت را به انجام رساند.


هوگو چاوز از مدت‌ها پیش بیمار بود. هموراه شایعات زیادی در مورد وضع وخیم سلامتش، و جانشینش در خیابانهای کاراکاس شنیده می‌شد. حتی اگر فرمانده چاوز جانشین خود را از پیش مشخص کرده باشد، باز هم آینده ونزوئلا معلوم نیست.

نیکلاس مادورو، معاون فعلی چاوز، برگزیده خود اوست. اما برخی گمانه زنی‌ها از احتمال جانشینی "دیوسدادو کابیو" که هم اکنون ریاست پارلمان را بر عهده دارد، حکایت می‌کنند.

مادورو و "کابیو"، که در ظاهر با یکدیگر رفاقت دارند، در خفا با یکدیگر رقابت می‌کنند. این دو یک مسیرهای متفاوتی را پیموده‌اند. کابیو فردی نظامی است که با تفکرات حاکمان کوبا نزدیکی سیاسی ندارد.

مادورو یک رهبر سابق جنبش‌های کارگری است و بسیار به چاوز و برادران کاسترو نزدیک است. چنانچه هوگو چاوز نتواند رئیس‌جمهور احتمال این می‌رود که مادورو پس از برگزاری انتخاباتی، در عرض 30 روز به قدرت برسد.


یک استاد سیاست بین الملل از "دانشگاه فلوریدا" می‌گوید: "در شرایطی که نوعی مبارزه‌ بزرگ در جریان است، چاوز عاملی برای ثبات در ونزوئلا بود. نبردی نه فقط میان طرفداران او، بلکه برای کسانی که فکر می‌کنند مخالفان می‌خواهند هرچه که منش و روش چاوز طی‌ دهه‌ گذشته به ‌ارمغان آورده را از بین ببرند".

در بین مخالفان چاوز "هنریکه کاپریلش" در انتخابات قبلی از همه اهمیت بیشتری پیدا کرد. او رقیب چاوز در انتخابات پیشین بود. اما این رهبر جوان مشکل بتواند در انتخاباتی که قرار است 30 روز پس از مرگ یا کنار رفتن چاوز برگزار شود، تأثیر داشته باشد
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 25 فروردین 1396 02:10 ق.ظ
Hello! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding
job!
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:25 ق.ظ
Hello, after reading this awesome post i am also delighted to share my knowledge here with mates.
جمعه 18 فروردین 1396 06:49 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills and also with
the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the nice quality writing, it is rare to
see a nice blog like this one today.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر